PORADY

Kliknij w wybrany tytuł porady, żeby rozwinąć artykuł.
ABC gryzonia

Posiadasz w domu królika, świnkę morską, chomika, koszatniczkę, tchórzofretkę lub planujesz zakup któregoś z nich? Musisz pamiętać, że MAŁE ZWIERZĘ, to NIE MAŁY obowiązek. Wymaga dużo Twojego czasu, pielęgnacji ,odpowiedniego żywienia i wizyt u lekarza weterynarii. W przypadku królików i fretek przeprowadzamy szczepienia ochronne, które dobieramy indywidualnie do pacjenta m.in.biorąc pod uwagę wiek oraz kierując się odpowiednimi zaleceniami producentów szczepionek. Króliki szczepimy przeciwko myksomatozie oraz pomorowi(krwotoczna choroba królików), fretki przeciwko nosówce i grypie. Wykonujemy odrobaczenia po wcześniejszym badaniu kału. W przypadku wystąpienia choroby pobieramy krew do badań morfologicznych i biochemicznych oraz wprowadzamy odpowiednie leczenie. Nigdy nie podawaj żadnych leków swoim małym towarzyszom bez zaleceń lekarza weterynarii. Kontroluj stan jamy ustnej, jakikolwiek spadek apetytu może sugerować nadmierny przerost siekaczy wymagający ich korekcji. Pilnuj, aby pazurki nie były przerośnięte. Odpowiednie żywienie i pielęgnacja są bardzo istotne. Dbaj o aktywność swojego zwierzątka, nawet największa klatka nie jest w stanie zastąpić Twojemu pupilowi czasu spędzonego z Tobą. Masz wątpliwości czy otoczysz ich właściwą opieką? Nasi lekarze udzielą Ci odpowiednich porad. RODZICE pamiętajcie, że obecność zwierzaka w domu będzie wymagała dodatkowo Waszego zaangażowania.
Zwierzę daje szczęście, ale Ty także musisz mu zapewnić szczęśliwe życie.

WAKACJE – PODRÓŻ Z PSEM

Wyjeżdżając na wakacje ze swoim Pupilem:

1. Sprawdź w książeczce zdrowia aktualność odrobaczeń oraz szczepień przeciwko chorobom zakaźnym i wściekliźnie. Zabierz książeczkę zdrowia z aktualnym zaświadczeniem szczepienia przeciwko wściekliźnie – możesz być poproszony o jego okazanie w ośrodku wypoczynkowym czy środkach transportu publicznego (autobus, pociąg) – zawieś przy obroży psa Rabieskę/Lyssetkę (identyfikator świadczący o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie, wydawany w naszej Przychodni)

2. Gdy Twoja podróż wybiega poza granice naszego kraju, dużo wcześniej przygotuj się na dopełnienie formalności – czipowanie, szczepienie, wyrobienie paszportu. Sprawdź jakie obowiązują indywidualne przepisy do docelowego kraju (informacje na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego w Warszawie).

3. Jeśli w podróż wybierasz się pociągiem lub autobusem weź ze sobą kaganiec, smycz, nie zapomnij o workach na odchody. Możesz małego psa przewieźć również w przenośnym kontenerze.

4. Zabezpiecz pupila preparatami przeciwko kleszczom, pchłom, komarom, meszkom.

5. Zawsze w podróży miej wodę dla swojego psa.

6. Rób częste przerwy w podróży, aby pies miał możliwość napicia się i „rozprostowania kości”.

7. Jeśli Twój pies ma chorobę lokomocyjną, nie karm go lub ogranicz spożywanie pokarmu na około 4 godziny przed wyjazdem, pozostaw mu jedynie wodę do picia. Zgłoś się do lekarza weterynarii w celu nabycia leków przeciwwymiotnych na czas podróży.

8. Jeśli podróżujesz samochodem przygotuj się zaopatrując się w specjalną matę do przewożenia zwierząt, pasy bezpieczeństwa, aby przypiąć psa (specjalne pasy samochodowe dla zwierząt możesz nabyć w naszym sklepie – odpowiednio dopasowana końcówka pozwoli wpiąć je w zapięcie pasów w Waszym samochodzie) lub ewentualnie dużą klatkę transportową. Pamiętaj, że oprócz komfortu podróżowania zwierzaka, powinieneś zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich nie narażając się jednocześnie na policyjny mandat.

9. Nigdy nie zostawiaj swojego pupila w zamkniętym samochodzie w upalny dzień! Uchylona szyba nie zabezpieczy Go przed przegrzaniem!

10. Zaczipuj swoje zwierzę, pomoże to w Jego szybszym odnalezieniu, gdyby się zgubiło. Pamiętaj, żeby po zaczipowaniu wprowadzić odpowiednie informacje do międzynarodowych Baz Danych www.safe-animal.eu

11. Jeśli wybierasz się na plażę ze swoim psem, zapewnij mu możliwość schowania się w cień. Weź ze sobą wodę i karmę suchą – twój pies także po kąpieli lubi coś przegryźć 🙂

Jeśli natomiast masz zamiar wypoczywać z nim w górach na długich wędrówkach, zabierz ze sobą parę psich butów, kilka gazików i bandaż, tam często dochodzi do urazów opuszek łap.

12. Osy, pszczoły, szerszenie, żmije – zmora psów uczulonych – tak, jak u ludzi, reakcja organizmu wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Ukąszenie żmii wymaga podania surowicy przeznaczonej dla ludzi. Najlepsza zasada – omijać wielkim łukiem!

Nasz pies jest członkiem naszego stada, więc przebywanie z nim również w czasie wakacji daje nam wiele radości i zacieśnia „więzi rodzinne”, ale jeśli z jakiś względów nie możemy go ze sobą zabrać, pomyślmy wcześniej o zapewnieniu mu właściwej opieki podczas naszej nieobecności.

U nas zapłacisz kartami karty
© 2014 All Rights Reserved